Kurulduğu günden bugüne sanat projelerine doğrudan destek veren TEPTA, sanat eserlerinin ve eserlerin sergilendiği alanların doğru aydınlatılması gerektiğine vurgu yapıyor.

Betec_MinimusAydınlatmanın gündelik hayattaki öneminin anlaşılabilmesi için 1991’den beri önemli projelere imza atan TEPTA Aydınlatma, sanat galerileri, müzeler, tarihi eser aydınlatmaları, sanat eserleri ve sergi mekanları konusunda sunduğu doğru aydınlatma çözümleriyle sanata olan katkısını sürdürüyor. Kuruluşundan bu yana İstanbul Modern’ in aydınlatma sponsorluğunu üstlenen TEPTA, mekan aydınlatmasının yanı sıra eserlere özel aydınlatma çözümleri sunmaya devam ediyor.

TEPTA’nın gerçekleştirdiği ve yer aldığı projeler arasında 15. Uluslararası Venedik Mimarlık Bienali Türkiye Pavyonu’nda sergilenen ‘Darzana: İki Tersane, Bir Vasıta’ projesinin aydınlatılması, 2016 yılında İstanbul Modern’de 25. Yılına özel olarak gerçekleştirdiği ışık sergisi, aydınlatma hakkında yayınlayarak tüm mimarlara ulaştırdığı kitabı: “ Gündüz, Işık, Gece “, 15. İstanbul Bienali eserleri arasında bulunan ve Pera Müzesi’nin dış cephesinde gerçekleştirilen ‘gör/bak/deniz’ isimli yerleştirmenin aydınlatması, Antalya Kültür Sanat Müzesi’nin tüm sergi alanları ve dış cephe aydınlatmaları, İzmir’deki Fransız Konsolosluğu’nun sergi ve konser alanları, Sadberk Hanım Müzesi ve İstanbul İslam Bilim ve Teknoloji Müzesi’ndeki tüm eser aydınlatmaları gibi dikkat çekici işler bulunuyor. Ayrıca Dolmabahçe Sarayı Saltanat Kapısı, Sultanahmet’de bulunan III. Ahmet Çeşmesi, Kayseri Saat Kulesi gibi önemli tarihi eser aydınlatmaları yine TEPTA’nın bu alandaki projeleri arasında yer alıyor.Betec_Minimus1

İstanbul sanat gündeminin yoğun olacağı sonbahar döneminde TEPTA Aydınlatma, bir çok projede sağladığı başarıyı ve önemli işbirliklerini, temsilciliğini sürdürdüğü otuza yakın markanın en güncel ürünleriyle, sanat eserlerinin doğru aydınlatılması için gerekli olan desteğini sürdürecek.

TEPTA’nın temsil ettiği markalar sanata, tasarıma ve zanaata verdikleri değer ve öncelik ile ön plana çıkıyor.

Aslen heykeltıraş olan BRAND VAN EGMOND markasının kurucusu William Brand kendi alanındaki deneyim ve becerilerini aydınlatma ürünlerine başarıyla yansıttığı çok özel koleksiyonlarıyla TEPTA’nın aydınlatma konusundaki değerli ortaklarından biri konumunda. Yalnızca en iyi zanaatkarlar tarafından üretilen ve her biri el yapımı olan ürünler metalin zarafetinin heykelsi formlarda buluştuğu eşsiz tasarımlar sunuyor.

brandvanegmond_fractal chandelier round FRACC80ST_stainless steel finish_product_white background

Catellani&Smith - NIKE TAVOLO

CATELLANI&SMITH markasının kurucusu ve sanatçı Enzo Catellani, İtalya’nın ihtişamını ve doğasını, organik, minimal ve şiirsel anlatımlarla bezeyerek sunduğu çok özel ürünleriyle mekanlara değer katıyor. Her biri el yapımı olan bu ürünler firmanın Bergamo’da yer alan atölyesinde titizlikle üretiliyor. Catellani, kağıt, metal levhalar ve teller, altın, gümüş, varak gibi malzemeleri birer sanat eserine dönüştürüyor.kengo-kuma-yakisugi-lasvit

Sıcak cam işçiliği konusunda öncü bir marka olan LASVIT, kendi coğrafyasına ait geleneksel cam sanatını çağdaş mekanlara taşıyor. Hassas teknikler ve zanaatın birleşimi sonucu ortaya koyduğu ışık enstalasyonlarıyla dünya çapındaki birçok projede ses getiriyor. Son olarak Kengo Kuma tarafından tasarlanan YakiSugi isimli ürünü, Japon mimarisinde geleneksel bir yöntem olan karbon kalıplama tekniği ile üretiliyor. Bu teknikte kalıpların içi yakılarak özgün ve eşsiz bir doku elde ediliyor. Kalıbın içine üflenen cam, doğrudan kalıbın sahip olduğu o dokuyla bezeniyor. Böylece her biri diğerinden farklı olan sanat eseri niteliğindeki özgün aydınlatmalar elde ediliyor.

iGuzzini_PalcoTEPTA Aydınlatma, eser aydınlatmasında teknik bakımdan üstün özellikler gösteren bir seçkiye de sahip. Koleksiyonunda bulunan özel açılı ürünler, bölgesel aydınlatmalar, ayarlanabilir ışık tonu, dim edilebilir ışık seviyesi, gizli veya çok küçük ölçüler sunan armatürler, kısaca yenilikçi birçok özelliğe sahip ürünleriyle sanat galerileri, müze aydınlatması ve özellikle heykeller gibi özel sanat eserlerinin aydınlatmasında istenilen tüm efektler ve vurgular için fonksiyonel çözümler sunuyor. Linea Light’ın Vektor isimli ürününde bulunan ışık şekillendirme sistemi sayesinde özellikle tablo aydınlatmaları için gereken net, bölgesel kare şekiller elde etmek mümkün. Iris_T ürününde bulunan özel açı değerleri 8°den 50°ye kadar ışık ayar imkanı sunuyor. İki ürün de gövde üzerinden dim edilebilmekte. iGuzzini’nin Palco serisi kompakt boyutları ile 90° dikeyde, 355° yatayda sunduğu hareket kabiliyeti sayesinde fonksiyonel kullanım sağlıyor. View serisindeki özel optikler, bölgesel aydınlatma yapabildiği gibi, bu armatürlerle yakın mesafeden tüm duvar, lekesiz bir biçimde aydınlatılabiliyor. LED teknolojisinin şekillendirdiği Betec ürünleri, tablo aydınlatmaları için eserleri öne çıkarmak üzere arka planda kalan son derece çağdaş ve minimal çözümler sunuyor. Hemen hemen tüm markalarında tabo aydınlatması için iyi seçenekler sunabilen Tepta ‘da klasik tasarımlar ve pirincin gösterişinden vazgeçemeyenler için Masiero’nun bu alandaki seçkin ürünleri tavsiye ediliyor.

 

Yorumlar

Yorum Mesajınız