Geleneksel aydınlatmaya yenilikçi alternatif oluşturan LED; günümüzde her alanda adını sıkça duyurmaya ve öncü olmaya aday.Her geçen gün ürün çeşitliliği artan ve adından sıkça söz ettiren bu teknolojinin avantajlarını incelersek;

Uzun Ömürlü

Düşük enerji ile uzun süre kullanılabilmesi; öyleki bir adet flaman lambanın kullanım süresi 1500 saat, floresan lambanın kullanım süresi 30.000 saat iken, led lambanın kullanım süresi elektriksel, ısıl kondisyon (soğutma), çevresel etkiler, kullanılan çevre elemanları, kılıfın materyel yapısı vb. etkenler göz önüne alındığında 50.000 saat ve üzeri hizmet ömrü olduğu kabul edilebilir.Hatta japonların geliştirdiği son led lamba 100.000 saatten fazla süre kullanılabilmiştir.

Az Enerji Tüketimi

Lambaların verdiği ışığın, harcadığı elektrik enerjisine oranı ışık etkinliği h ‘ dır, birimi ise lumen/Watt’dır.Biraz rakamlarla konuşmak istersek;Akkor lambalarda ışıksal verim 12 – 15 lm/W, Halojen lambalarda 18 – 22 lm/W, Kompakt fluoresan lambalarda 60 lm/W, Fluoresan lambalarda 55 – 104 lm/W

Ledler farklı renklerde farklı enerji miktarlarına ihtiyaç duyarlar yani kırmızı renkli led 1,8V enerjiye ihtiyaç duyarken, Sarı led 2V, Yeşil led 2,2V , Mavi ve Beyaz renkli ledler ise 3,6V enerjiye ihtiyaç duymaktadırlar.Daha basit tanımlayacak olursak 75 W akkor lamba yerine 8-10W LED dizini kulanılarak %80 enerji tasarrufu sağlamak mümkündür.

Zararlı Radyasyon ve Emisyon İçermemesi

Kompakt floresan ve floresan lambaların aksine LED’ler herhangi bir kızılötesi ve ultraviyole ışınlarını yaymazlar ve de civa, halojen gibi gazlar içermedikleri için çevrecidir. Sarsıntılara ve darbelere karşı dayanıklıdır, titreşime karşı etkili faaliyet gösterir.

Aylık Faturalarda Azalma

Enerji tüketiminin azalmasına bağlı olarak LED aydınlatma faturamıza olumlu yansıma sağlamış olur.Tek bir akkor lamba veya floresan lamba değişikliğinde bulunmak yıllık faturanızda farkedilir avantaj sağlar.

Renkli Dünyası

Dekoratif aydınlatma yaparken tek rekli kullanabileceğimiz gibi, renkli LED ışıklarını karıştırarak bir ressam gibi değişik ara renkleri elde edebiliriz. Bunun için yapmamız gereken üç ana renkten (kırmızı, yeşil, mavi) oluşan LED dizinlerini dimerlemektir. Hatta bazı üretici firmalar üç ayrı renk yongayı aynı kılıf içerisine yerleştirerek RGB uygulamaları için hazır LED’ler ve LED modülleri üretmektedir. LED’leri dimerlemek için darbe genişlik modülasyonunu (PWM) kullanmak en iyi verimi sağlıyacaktır. Teorik olarak her rengi 255 kademe dimerlenirse 16 milyon renk elde edilebilir.

Bunların yanısıra dezavantaj görülen unsurları da vardır; sürekli araştırma-geliştirme çalışmaları ve yenilenen teknoloji olması dolayısıyla maaliyeti diğer aydınlatma türlerine göre yüksektir. Ancak ülkelerin uyguladığı teşvikler ve  LED’in sağladığı yararları göz önünde bulundurursak aradaki farkı kompanse etmiş bulunuyoruz. Bir diğer unsur ise diğer aydınlatma türlerine göre çeşitliliğinin az olması; kısaca belirtecek olursak gelişmekte olan bu teknoloji uzun dönemde tüketiciye sağlayacağı yararlar ile önünde engel tanımaz konumda olacaktır.

 

 

Yorumlar

Yorum Mesajınız