İlker Elektronik,yüksek performanslı LED aydınlatma ürünleri konusunda dünya liderlerinden biri olan Amerikan markası Luminus Firmasının Türkiye distribütörü oldu.

ArkaPlan

Amerikan firması Luminus , İlker Elektronik ile Chip On Board LED, Mid-power LED ve Cube  ürünlerinin satış ve pazarlamasını içeren bir sözleşme imzaladı. Luminus’un LED aydınlatma ürünlerinde,İlker Elektronik firması yetkili Türkiye distribütörü oldu. Luminus LED Aydınlatma ürünleri distribütörü olan İlker Elektronik, Türkiye’de Luminus’a ait tüm LED Aydınlatma çözümlerini pazarlayabilecek. İlker Elektronik Genel Müdürü İlker Aracıkan, İlker Elektronik’in LED Teknolojileri konusundaki deneyimleri ve zengin müşteri tabanının Luminus LED Aydınlatma ürünlerinin distribütörlüğünü almalarındaki en önemli etken olduğunu belirtti. İlker Elektronik’in Türkiye ve çevre ülkelerdeki deneyimli çözüm ortaklarının başarıyla gerçekleştirdiği pek çok aydınlatma projesi olduğunu vurgulayan Aracıkan, “Luminus ile işbirliğimiz, müşterilerimizin ihtiyaç duyduğu ürün yelpazesini sunmamıza imkân sağlayacak.” dedi.

Firmanın 2013 senesinde San’an Grup ile birleşmesi ile birlikte daha da güçlendiğini vurgulayan Aracıkan, şöyle devam etti: “Sanan Grup ile birleşmesi Luminus’un dünya çapında bir marka olmasını sağladı. Böylece, Massachusetts Institute of Technology (MIT) den ortaya çıkan teknolojiyi Silikon vadisinden çıkan buluşlarla birleştiren Luminus, Sanan grup birlikteliği ile dünya aydınlatma pazarı için gelişmiş, bol çeşitli LED çözümleri sunmaya başladı. Sanan firmasının,1.33 Milyon metrekarelik üretim alanına sahip olduğunu söylersem, Sanan Grubun büyüklüğünü sanırım daha net anlatmış olurum.”diye ekledi. Luminus markasının yenilikçi ve patentli ürünlerinin önemini vurgulayan Aracıkan, “Luminus markası sadece genel aydınlatma ürünleri değil özel aydınlatma ürünleri de sunuyor”dedi.

Kaliteli ve geniş ürün yelpazesi ile öne çıkan Luminus firması, yüksek güç ve yüksek lümen değerlerine sahip COB LED çözümleri sunuyor. Bunun dışında, 2016,3014,3020 ve 3030 kasalarında Mid-Power SMD LED çözümleri de var. Homojen ışığın gerekli olduğu arkadan aydınlatma ürünlerinde kullanılan patentli, geniş açılı LED Cube ürünleri de pazarın çok ilgisini çekecektir. Tıbbi aydınlatma, Sahne aydınlatması gibi özel aydınlatma çözümleri ile oldukça geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. 2700K, 3000K, 3500K, 4000K, 5000K, 6500K renk sıcaklığı seçeneklerinde 300lm’den 25.000 lm’e kadar ışık akısı seçeneği sunan Luminus firmasına ait LED’ler, 85°C kasa sıcaklığında, 3000K renk sıcaklığında 129lm/W verimlilik sağlıyor. Yüksek renksel geri dönüş değerine sahip LED’ler de üretebilen Luminus kullanıcılarına 70 CRI’dan 97 CRI değerine kadar seçenek sunuyor. Patentli Sensus teknolojisi ile renkleri daha canlı gösteren ürün serisi de firmanın öne çıkan ürünleri arasında yer alıyor.

 Konuya ilişkin hem İlker Elektronik’in hem de Luminus firmasının yetkililerinden Kemal İlker Aracıkan  ve Jim Miller’ın görüşlerini aldığımız röportajda firmaların gelecek planlarına dair görüşlerini de bulabilirsiniz.

LUMINUS/JIM MILLER

Bizi firmanız hakkında bilgilendirir misiniz ?

Luminus olarak LED aydınlatma çözümlerinin  geliştirilmesi ve pazarlaması konusunda uzman bir firmayız Müşterilerimize,geleneksel lambalardan uzun ömürlü ve enerji tasarrufu sağlayan LED ürünlerine geçiş konusunda katkıda bulunuyoruz. Silikon Vadisi’nden gelen yenilikçi anlayış ile Massachusetts Institute of Technology (MIT)’den çıkan teknolojiyi  buluşturarak kapsamlı ürün çeşitlerimizi dünya pazarındaki müşterilerimizin beğenisine sunuyoruz. Bunun dışında,özel aydınlatma çözümleri, sağlık sektörüne yönelik  aydınlatma uygulamaları ve  eğlence dünyasında kullanılan aydınlatma ürünlerimizle de geniş bir ürün yelpazesine sahibiz. Luminus genel merkezi Sunnyvale, CA, da olup operasyonlarımız Woburn, Massachusetts’den yürütülmektedir.

İlker Elektronik ile yaptığınız iş birliğinden beklentileriz nelerdir ? Planlarınız neler ?  

İlker Elektronik pazarda aydınlatma üreticilerinin beklenti ve isteklerini çok iyi anlıyor ve de sektörde önemli rolü olan firmalarla iyi ilişkileri mevcut. Birincil hedefimiz İlker Elektronik ile birlikte ana tedarikçi ve iş ortağı olarak Türkiye’de ki müşterilerin geniş ürün portfoyüne ulaşmasını sağlamak olacaktır Geniş ürün portföyümüzle rekabetçi tedarik ortamında müşterilerimize İlker Elektronik iş birliği ile avantajlar sunmak arzusundayız.

Türkiye’de LED pazarını ve aydınlatma sektörünü nasıl değerlendiriyorsunuz ?

Turkiye’nin çok kritik bir rolü olduğunu düşünüyorum. Hem üretim, hem de aydınlatma ürünleri tasarımı konusunda Avrupa ve Orta-Doğu’ya servis sağlama açısından çok önemli bir konuma sahip olduğunun farkındayız.

Luminus markasının pazara nasıl bir katkısı olacak.  Sizi diğer markalardan ayrıştıran en büyük farklılık nedir ?

Amerikan firması olan Luminus  yoğun ışık akısına sahip, güvenilir LED üretimi ile yıllar içinde kazandığı başarıları ve itibarı sayesinde en cok talep gören markalar arasında yer almaktadır. Sensus™ White ve AccuWhite™ 95 CRI COB ürünlerinin piyasaya sunulması ile yenilikçi, öncü,yüksek ışık kalitesine sahip ve verimliliği yüksek (lumen/Watt) ürünleri ile de farkını ortaya koymuştur.

 

Jim-Miller-Ilker-Aracikan

“İlker Elektronik pazarda aydınlatma üreticilerinin beklenti ve isteklerini

çok iyi anlıyor ve de sektörde önemli rolü olana firmalarla iyi ilişkileri mevcut”

Jim Miller

İLKER ELEKTRONİK-KEMAL İLKER ARACIKAN

Firmanızdan ve çalışma politikanızdan bahseder misiniz?

İlker Elektronik Firmasının temelleri ,1956 yılında babam Haluk Aracıkan tarafından atılmıştır. 1990 lı yılların başında babamdan şirketi devraldım ve bugün hala bu görevime devam etmekteyim. İlkeli, dürüst anlayışımız bugün gurur duyduğumuz büyük müşteri tabanını yaratmıştır.

24 yılı aşkın süredir, dünya pazarının önemli markaları ile çalışmaktayız. HI-LED, REFOND, EVERLIGHT, PROLIGHT, ISKRA SISTEMI, NATIONSTAR, LUMINIT,3M, AEG ve LUMINUS firmalarının tam yetkili Türkiye distribütörlüklerini yapmaktayız.

Müşterilerimize kaliteli ürünleri rekabetçi fiyatlarla sunmak için maksimum özen gösteriyoruz. Aynı zamanda satış sonrası teknik servis hizmetini de firma olarak sağlıyoruz. Müşterimizin memnuniyeti ve kazancı bizim kazancımız olduğu kadar kayıplarının da bizim kaybımız olacağının bilincindeyiz. Tüm İlker Elektronik çalışanları olarak bu anlayışla hizmet vermekteyiz.

İlker Elektronik’i dünden bugüne değerlendirecek olursanız kendinizi sektörün içinde nasıl konumlanmış buluyorsunuz?

Kurulduğumuz günden bugüne ilkelerimizden ödün vermeden tüm müşterilerimize karşı dürüst bir şekilde hizmet vermekteyiz. Dünya pazarının önemli markalarıyla çalışmalarımız her geçen gün artarak devam etmektedir. Hem iç pazarda hem de dış pazardaki müşterilerimiz için tercih edilen firma olmak bizim için gurur verici. Bunu sürdürmek için elimizden gelen tüm gayreti gösteriyoruz. Bu durum üzerimizdeki sorumluluğu daha da arttırıyor. Sektördeki yenilikleri takip eden ve bu konuda sektöre de yön veren firmalardan biri olmak bizim için gurur verici.

LED aydınlatma sistemleri Türkiye’de ne ölçüde kullanılıyor? Şu anda bu konuda nasıl bir yönelim var?

LED Aydınlatma Sistemleri’nin kullanımı her geçen gün artmaktadır. Ancak bu konuda , Bakanlar Kurulu tarafından LED, Aydınlatma ve LED Aydınlatma Ürünleri için uygulanacak %20 oranında gümrük vergisinin ilave edilmesini öngören kararın sektörde ne etki yaratacağını hep birlikte göreceğiz.

 2014 yılı firmanız açısından nasıl geçti. Belirlediğiniz hedeflere ulaşabildiniz mi? 2015 yılından beklentileriniz neler?

Geride bıraktığımız yılın beklentilerimizi karşıladığını söyleyebiliriz.

İlker Elektronik olarak her yıl kalite anlayışımızdan ödün vermeden bir önceki yılın üzerine katarak büyüyoruz ve gelişiyoruz.

2015 yılının LED’in kullanımı ve pazara hâkimiyeti açısından kritik bir yıl olacağı görüşündeyim.

Dünya aydınlatma pazarı için gelişmiş bol çeşitli LED çözümleri sunan Luminus ile gerçekleştirdiğiniz  distribütörlüğünüze dair çalışmalarınız nasıl ilerliyor? Nasıl bir planlama gerçekleştireceksiniz?

Nisan başı itibariyle Amerikan markası Luminus ile distribütörlük anlaşmasını imzaladık. Nisan ayı içinde gerçekleşen İstanbullight Fuarında da ürünlerimizi müşterilerimizin beğenisine sunduk.Bu dönemde Luminus Firmasının Ticaret Başkanı Jim Miller’ın da bizimle birlikte olmasının bize verdikleri değeri göstermeleri açısından çok önemli olduğunu düşünüyorum.Luminus firmasının COB ürünleri, Mid-Power ürünleri ve 170°’den daha büyük açıya sahip 1,9×1,9mm LED Cube ürünlerinin pazara yeni bir soluk getireceğini düşünüyoruz. Luminus ile işbirliğimiz, müşterilerimizin ihtiyaç duyduğu ürün yelpazesini de sunmamıza imkân sağlayacak.

 

Yorumlar

Yorum Mesajınız