294016024053

Canton Kulesi Çin Halk Cumhuriyeti’nin Guangzhou şehrinde yer alan 600 metre yüksekliğinde bir televizyon kulesidir. Kule, 2005-2010 yılları arasında inşa edilmiş olup resmi olarak 29 Eylül 2010 tarihinde 2010 Asya Oyunları için açılmıştır.  Mark Hemel ve Barbara Kui tarafından tasarlanan kule,  şehrin simgesi olmuştur.  Kulenin gövde tasarımı elips şeklinin değişen ağ yapıları şeklindedir.  Pearl Nehri kenarında yer alan kule, mükemmel kum saati şekli ile dünyanın her yerinden Guangzhou şehrine ziyaretçi çekmektedir.

Philips’in bu proje için Çin hükumetinin isteği üzere ürettiği çözüm, geleneksek ve festival aydınlatmalarını entegre ederek şehrin gece daha güzel görünmesini sağlamak ve Dünyada Guangzhou kentinin itibarını arttırmak, bunun yanı sıra Guangzhounun uluslararası bir İnterpol olduğunu vurgulamaktı.Mimar Barbara Kuit kule hakkında yaptığı açıklamada; “Erkek figürlü en iyi gökdelenlerin özellikleri içine kapanık, güçlü, dümdüz ve dik açılı, kendini tekrar etme üzerine kurulu olmalarıdır. Biz, dişi olan, karmaşık, şeffaf, biçimli, cana yakın ve seksi bir kule yaratmak istedik. Amacımız zengin ve insan kimlikli, serbest biçimli bir tasarım ortaya koymaktı. Sonuç olarak uzun, dal gibi, kadın figürüyle benzerlik gösterecek bir kule çıktı ortaya ve lakabı da süper model oldu “dedi.

Philips aydınlatmanın üstlendiği aydınlatma tasarımında Guangzhou silueti ile uyumlu bir çalışma gerçekleştirilmiştir.  Yüksek enerji verimli ColorReachPowercore ve Dynafloodhigh-outputfloodlights ürünlerine yer verildi. Kulenin mimarları ile gerçekleştirilen iş birliği sonucu kule renkli ve dinamik bir görüntüye kavuştu.  Şehirler ve kentler gece çekiciliğini artırmak için LED aydınlatma gibi yenilikçi ve tasarruf sağlayan teknoloji çözümleri sayesinde, kentsel marka bilinirliğinde oldukça önemli bir unsurdur.

LuxeonLedler kule aydınlatma çözümlerinde kullanılan en son teknoloji aydınlatma armatürleridir. Luxeon LED bir çok farklı renkte ışık çıkışı yapabilmesinin yanı sıra etkisi ve dayanıklılığı çok güçlüdür. Guangzhou kulesi gibi heybetli bir yapıda dört mevsim her hava koşulu altında sorunsuz bir şekilde kullanılabilir.  Canton kulesine bu denli renkli, canlı ve enerjik dış görünüşü verebilmek 6.000 adet Luxeon LED armatürü ile mümkün olmuştur ve bu armatürlerin harcadığı enerji sadece ve sadece 500 Kwdır.

basliksiz-1

basliksiz-2

basliksiz-3

Yorumlar

Yorum Mesajınız