Arama

KAPAT
PROJELER

Yaşam – Mekan Dokusunda Estetik Algı

Ana Sayfa PROJELER Yaşam – Mekan Dokusunda Estetik Algı
Lightworld

09.03.2018

Çok geniş bir sosyal alana sahip olan Ulus Savoy’un aydınlatma tasarımı tüm tesis boyunca sizi izliyor ve yönlendiriyor. Ünlü mimar Emre Arolat tarafından tasarlanan konut projesinin aydınlatma tasarımı ise TEPTA imzası taşıyor.”  Metin: Aslı Kenanoğlu – Tepta Fotoğraflar: Studio Majo / Engin Gerçek – Aras Kazmaoğlu İstanbul’un en nadide bölgelerinden Ulus’ta, İstanbul Boğazı’nın, Marmara Denizi’nden girişini kucaklayan muhteşem manzarasına doğru dönen bu konut sitesi, 70.000 m² alan üzerine inşa edilmiştir. Mimari projesi Emre aArolat Mimarlık tarafından yapılan projede 26 blok tasarlanmıştır. Eğimli topografik yapı sebebiyle en önemli unsurlar, kapalı otopark planlaması ve buna bağlı kapalı alan içinde çözümlenmesi gereken sosyal tesisler oldu. Aydınlatma projesi ve tasarımı Tepta Aydınlatma tarafından yapılmış olup, Emre Arolat Mimarlık – Işık Peyzaj ve Autoban Mimarlık ile sıkı bir işbirliği sağlanmıştır. Işık Peyzaj tarafından düzenlenen bahçe genelindeki yürüme yollarında ve basamaklarda tek taraftan yönlendirmeli Tepta tarafından temin edilen ürünler yere gömme olarak kullanıldı. 8 cm çapındaki bu ürünlerde beyaz renkli LED’ler tercih edildi.

Ağaç altlarında kullanılan iGuzzini’nin Light-Up Garden LED yere gömme armatürleri ile istenen dramatik görsellik yaratıldı. Saksı içlerinde ve çimenlik alanlarda ise yine Tepta’nın tedarik ettiği saplamalı ve yönlendirmeli LED armatürler kullanıldı. Ulus Savoy’un çok geniş bir sosyal tesisi mevcut. Lokal, kafeterya, SPA, çocuk oyun alanı, fitness, kapalı havuz v.s.  içeriye girer girmez hemen yerdeki dairesel ve lineer gömme ürünler dikkat çekiyor. Bu ürünler tüm tesis boyunca da sizi izliyor ve yönlendiriyor. Yürüme yollarında, koridorlarda ve basamaklarda tek taraftan yönlendirmeli Tepta’nın temin ettiği ürünler yere gömme olarak kullanıldı. 8 cm çapındaki bu ürünlerde beyaz renkli LED’ler tercih edildi. Ahşap panellerin arkalarında ise yerden tavana doğru ışık veren 3 çipli LED’li lineer armatürler genel aydınlatmayı sağlamak amacıyla kullanıldı. Aynı ürünlerden, tüm mekanların tavanlarında gizli aydınlatma olarak da yararlanıldı.

Tüm koridor ve asma tavan olan mekanların  tavanlarında Tepta’nın tedarik ettiği kare ve yuvarlak formlarıyla dikkat çeken ürünler  yer almakta. Işık kaynağı içeride olan bu armatürlerde yine LED kullanıldı. Fitness alanında tavandaki sıva üstü lineer aydınlatmalar da diğer aydınlatmalara ilave olarak tercih edildi. Otopark katlarında, araçların park ettiği alanda, araçları ayıran çizgiler üzerinde, tek ve çift pencereli Tepta LED ürünler tercih edildi. Blokların ana girişlerinde ve devamındaki hollerde, Tepta’nın temin ettiği dairesel  LED ürünler zemine gömme olarak kullanıldı. Merdiven holü tavanında Tepta’nın 9x9 cm’lik kare gömme armatürleri halojen ampuller ile tercih edildi. Aynı armatürler daire giriş kapı üstlerinde de kullanıldı. Daire içlerinde ıslak mekanların tavanlarında ise beyaz çerçeveli ve halojen ampullü Tepta’nın temin ettiği ürünlere yer verildi. Bu tavana gömme ürünler, ışık kaynağı içeride olduğu ve hem tekli hem de üçlü versiyonları olduğu için tercih edildi. Proje İsmi : Savoy Sitesi – Ulus – İstanbul Mimari Grup: Emre Arolat İç Mimari Proje: Emre Arolat Ortak Mekanlar İç Mimari Proje: Autoban Peyzaj Mimarisi: Işık Peyzaj Aydınlatma Tasarımı ve Projesi: Tepta Aydınlatma – Efrayim Güneş / Yaşar Yılmaz

Proje Kimliği
İşveren
Proje Yönetimi
Mimari Tasarım Emre Arolat
Mimari Tasarım ekibi Autoban
Aydınlatma Tasarımı Tepta Aydınlatma – Efrayim Güneş / Yaşar Yılmaz
Kullanılan Ürünler

Yorumlar