Arama

KAPAT
PROJELER

Tepta’dan 3.Ahmet Çeşmesi’ne Sanatsal Dokunuş

Ana Sayfa PROJELER Tepta’dan 3.Ahmet Çeşmesi’ne Sanatsal Dokunuş
Lightworld

26.09.2013

indir

ICE’nin iGuzzini ile işbirliği ile üstlendiği bu aydınlatma projesi Studio Associato di Architectura Annunziata & Terzi’nin ortağı Corrado Terzi tarafından yapıldı. Projenin danışmanlık ve uygulama hizmetlerini Tepta Aydınlatma üstlendi.
İstanbul’un en güzel çeşmelerinden biri olan III. Ahmet Çeşmesi’nin aydınlatması, İtalyan Ticaret Merkezi’nin (ICE) sponsorluğunda İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne hediye edildi. ICE ve iGuzzini işbirliği ile gerçekleşen aydınlatma projesi Studio Associato di Architectura Annunziata & Terzi’nin ortağı Corrado Terzi tarafından yapıldı. Danışmanlık ve uygulama hizmetlerini ise Tepta Aydınlatma üstlendi. Çeşmede kullanılan tüm aydınlatma armatürleri iGuzzini olup, standart ürünler dışında iGuzzini’nin özel tasarım mamulleri de kullanıldı. Dış cephesinin aydınlatılmasında, çeşmenin etrafında toplam 8 adet totem şeklinde bloklar kullanıldı. Her bir totemin içinde iGuzzini markasının Woody spotları, standart dışı olarak 2’şer adet 70W ve 1’er adet 35W Metal Halide ampuller ile uygulanarak eliptik lenslerle donatıldı. Yapının dört köşesindeki çeşmelerin aydınlatılmasında ise, her çeşmenin iki köşesinde olmak üzere toplam 8 adet iGuzzini - RGB LED’li Woody armatürler kullanıldı.

Çeşmenin aydınlatmasında, istendiği zaman sabit bir renk ayarlanabilliyorken, yine isteğe göre renkler arasında senkronize geçişler de sağlanabiliyor. Tarihi dokuya zarar vereceği düşüncesiyle; çatıdaki toplam 5 adet kubbenin aydınlatması, çeşmenin etrafındaki mevcut yol aydınlatma direkleri ile yapıldı. Kubbelerin aydınlatılması, direklerden ikisine monte edilen ikişer iGuzzini - iPro 70W Metal Halide ampullü projektörler ve odaklanmayı sağlayan vizörler eşliğinde gerçekleştirildi. Kubbelerin aydınlatması için tüm montaj sırasında vida yerine özel kimyasal yapıştırıcılar kullanıldı. Yine çevredeki mevcut 3 yol aydınlatma direğinin tepesindeki orijinal aydınlatma kafaları çıkartılarak toplamda 7 adet iGuzzini–Lavinia 150W Metal Halide ampullü armatürler yerleştirildi. 

Proje Kimliği
İşveren
Proje Yönetimi
Mimari Tasarım
Mimari Tasarım ekibi Tepta Aydınlatma
Aydınlatma Tasarımı Studio Associato di Architectura Annunziata & Terzi/ Corrado
Kullanılan Ürünler : iGuzzini – Woody spot – iPro projektör – Lavinia yol aydınlatması - Özel üretim totemler

Yorumlar