Arama

KAPAT
PROJELER

Tepta İmzalı Torun Center Heyecanı

Ana Sayfa PROJELER Tepta İmzalı Torun Center Heyecanı
Lightworld

09.03.2018

Tarihe tanıklık etmiş olan Ali Sami Yen Stadyumu arazisinde artık Mimar Emre Arolat tarafından tasarlanan Torun Center projesi gerçekleşiyor. Ali Sami Yen arazisi ile gönül bağı olan herkesin ilgi gösterdiği projenin 2015 yılının 3. çeyreğinde teslim edilmesi planlanıyor. Satış Showroomunun tüm aydınlatmasını ise Tepta Aydınlatma üstlendi. Hem iç hem de dış aydınlatmanın tamamı Tepta Aydınlatma tarafından projelendirildi, tasarlandı ve temin edildi. Showroomun giriş bölümünde bizleri cüsseli maketler karşılıyor. Duvar kenarlarındaki yerdeki gömme armatürler 12cm çapında 3000K beyaz ışık veren LED’li ürünler.

Aynı armatürün mavi LED’li olanları da farklı mekanlara destek vermek için yine duvar kenarlarında kullanıldı. Devamlı ışık değiştiren RGB özellikli olan yere gömmeler ise kaideleri ve duvar kenarlarını aydınlatıyor.   Ana Maket odasının etrafını yuvarlak formuyla çevreleyen cam karkasın içinde, özel profili ile birlikte RGB lineer sıva üstü armatür kullanıldı. Bu ışıklar sayesinde showroom dışarıdan da daha çarpıcı ve görülür bir bina haline geliyor. Merdiven basamaklarında yönlendirme için kullanılan yere gömme LED ürünler de Tepta üretimi. Ana Maket Odasınının tavanlarında genel aydınlatma için Tepta üretimi 50W halojen ampullü, ışık kaynağı içeride ve çerçevesiz beyaz renkli tavan aydınlatması kullanıldı. Mekana apayrı bir hava katan ise, maketlerin üstüne inen Tepta üretimi beyaz metal yuvarlak sarkıtlar oldu. İki çember halinde ve iki sıra döşenen beyaz uzun sarkıtlar, farklı yükseklikteki yerleşimi ile mekanda odaklanmayı kolaylaştırdı. Bekleme salonu tavanında iGuzzini markasının Deep Minimal gömme armatürleri kullanıldı. 50W’lık halojen ampulün olduğu, ışık kaynağı içeride ve hareketli olan bu armatürün çerçevesi olmadığı için tavanda çok güzel bir hava yaratmış. Showroomun farklı bölgelerinde ise Simes, iGuzzini ve Tepta ürünleri kullanıldı. Diğer koridorlarda ve çalışma mekanlarında ise destekleyici olarak iGuzzini raylar üzerinde iGuzzini Tecnica ray spotlar gri renkte kullanıldı.


Proje Kimliği
İşveren
Proje Yönetimi
Mimari Tasarım
Mimari Tasarım ekibi EAA Emre Arolat Mimarlık – Mim. Emre Arolat
Aydınlatma Tasarımı Tepta Aydınlatma – Efrayim Güneş
Kullanılan Ürünler mes – Microzip (Yere gömme) iGuzzini – Ledplus (Yere ve duvara gömme) iGuzzini – Deep Minimal (Tavana gömme) iGuzzini – Deep Laser (Tavana gömme) iGuzzini – Tecnica (Ray spot) Tepta imalat – Lineer LED profil armatürler Tepta imalat – RGB ve beyaz LED armatürler (Yere gömme) Tepta imalat – Beyaz metal sarkıtlar Tepta imalat – Tavana gömme spotlar

Yorumlar