Arama

KAPAT
PROJELER

Gözalıcı Abdülhamid Han Camii

Ana Sayfa PROJELER Gözalıcı Abdülhamid Han Camii
Lightworld

09.04.2018

Türkiye'nin 4. büyük camiisi olan yapının, şehrin silüetini destekleyecek bir simge olması amaçlandı. Bu kapsamda yapılan aydınlatma projesi ile camiinin gündüz saatlerindeki heybetinin geceye taşınması hedeflendi.

 
Doğru Aydınlatma
 
Mimar Hacı Mehmet Güner tarafından 1993 yılında başlanılan Camii, 4 fil ayağı üzerine kurulmuştur. 3.600m2’lik alana sahip caminin 4 minaresi, toplam 32 adet kubbesi bulunmaktadır.
Yapıda sıcak ve soğuk beyaz uygulamalarının yanı sıra RGB armatürlere de yer verilmiştir. Tüm bu renk seçenekleri toplam bir hikâyeyi destekler nitelikte yapı yüzeyine dağıtılmıştır.
3 parça olarak ele alınan yapıda, en alt kademede sütunlar Vaya Flood LP RGB armatürler ile vurgulanırken, arka koridorda duvar resimlerini vurgulayan sıcak beyaz ışık tercih edilmiştir.
Giriş sütünlarında yaratılan RGB senaryo, ana kubbenin etrafında konumlanmış küçük kubbelerdeki uygulama ile desteklenerek, bütünlük sağlanmıştır. Bu renkli sütunlar tarafından sarmalanan ana kubbede ise minarelere konumlandırılmış Deco Flood armatürler ile homojen ve yumuşak bir aydınlatma sağlanmıştır.
Minareler ise cephe ile uyumlu bir şekilde Vaya Flood sıcak beyaz armatürler ile aydınlatılarak, yapının heybeti vurgulanmıştır.

Yapıda uygulanan bu senaryoyu tamamlamak üzere avluda konumlanmış şadırvanın dış cephesinde soğuk beyaz, iç kubbesinde ana yapının sütunları ile uyumlu RGB uygulama yapılarak hem ana yapıdan farklılaştırılmış hem de iki yapı arası uyum sağlanmıştır.
Tüm bu mimari unsurları içeren avluya girişte bulunan kapı için ise sıcak beyaz aydınlatma uygulanarak samimi bir karşılama sağlamak amaçlanmıştır.

 
Philips Aydınlatma Hakkında
Aydınlatma ürünleri, sistemleri ve hizmetlerinde dünya lideri Philips Aydınlatma (Euronext Amsterdam: LIGHT), iş dünyasına katma değer yaratan, zengin kullanıcı deneyimi sunan ve yaşam kalitesini artıran inovasyonları hayata geçirmektedir. Kurumlara ve tüketicilere yönelik hizmetleriyle şirket, evleri, binaları ve kentsel alanları dönüştüren Nesnelerin İnterneti teknolojileriyle aydınlatma sektörüne yön vermektedir. 2016 yılında 7,1 milyar Euro değerinde satış geliri eden Philips Aydınlatma, dünya genelinde 70’i aşkın ülkede 36.000 kişiyi istihdam etmektedir.
Philips Aydınlatma ile ilgili haberlere ulaşmak için http://www.newsroom.lighting.philips.com  adresini ziyaret edebilirsiniz.
 

Proje Kimliği
İşveren KahraKahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi
Proje Yönetimi HD Mühendislik
Mimari Tasarım
Mimari Tasarım ekibi Olcay Karamusaoğlu, Berk Çalışkan,
Aydınlatma Tasarımı Philips Lighting
Kullanılan Ürünler Deco Flood, Vaya Flood

Yorumlar