Arama

KAPAT
PROJELER

Bzj Tekstil Fabrikası

Ana Sayfa PROJELER Bzj Tekstil Fabrikası
Lightworld

09.03.2018

Untitled-1

Bursa'da bulunan tekstil fabrikası projesi STUDIOKA tarafından tasarlandı.

BZJ Tekstil, yurtiçi ve yurtdışı için özel jakarli dokuma kumaşlar üreten AR-GE tabanlı bir şirket. Üretim faailiyetlerini Bursa’da yürüten şirket, 2014 yılı başında ortaya koyduğu “dünya çapında kaliteli üretim ve yenilikçi vizyon” doğrultusunda yaptığı üretim yatırımlarının yanısıra, şirket kimliğinden binasına kadar bu değişikliği yansıtacak bir oluşuma gitti. Bursa Nilufer Organize Sanayi bölgesinde 5,120 m2’lik eğimli ve köşe bir arsa üzerinde yaklaşık 8,000 m2’lik kapalı alan ihtiyacına cevap veren BZJ’nin yeni binasında, fabrikanın üretim, sevkiyat ve idari fonksiyonlarının aynı çatı altında birleştirilmesi amaçlandı. Farklı fonksiyonlari içinde barındıran bir yapı olması sebebiyle bina birbirine entegre 3 ayrı bölümde tasarlandı. Kumaş üretim ve depolama bodrum katında, sevkiyat zemin katın 2/3 lük kısmında ve idari kısım ise yine zemin katın 1/3 kısmında konumlandırıldı. İdari kısım ise yine kendi içinde 8 metrelik zemin katı yüksekliği kullanılarak asma kat ile idari ofisler ve showroom/müşteri ağırlama olarak ikiye ayrıldı. İşveren ve aile bireylerinin şirketin yönetiminde olması ve zamanlarının büyük bir kısmını şirket içinde geçirmeleri veri olarak ele alındı ve ev rahatlığında bir fabrika konsepti belirlendi. Bununla birlikte yurtiçinden ve yurtdışından gelen misafirlerin ve çalışanların bina içinde ve dışındaki farklı sosyal ortamlarda gün boyu rahat vakit geçirmeleri de diğer bir veri olarak kararlaştırıldı. Bu sebeple kafeterya, mutfak, mescit, balkon, showroomlar ve ortak buluşma mekanları gün boyu kullanıma açık olacak şekilde çalışma ve müşteri ağırlama alanları arasında dağıtıldı. Yapısal anlamda da hem hız/zaman hem de ekonomi bakımından avantajları olan perfabrik taşıyıcı sistem işveren tarafından tercih edildi. Binanın bu yapısal özelliği özgün bir veri olarak kullanıldı ve tüm idari kısımda taşıyıcı sistemler açıkta bırakıldı; elektrik ve mekanik tesisatları da buna uygun açıkta olacak şekilde tasarıma eklendi. Özel olarak tasarladığımız mid-century ağırlıklı ahşap mobilyalar ile eğlenceli ve renkli yönlendirmeler bir araya getirilerek ofis ve showroom mekanlarının gerektirdiği konfor ve incelik, endüstri yapısının ruhundan gelen karakteristik özelliklerle bir araya getirilerek yeni bir denge sağlanmaya çalışıldı.
Untitled-2

Endüstriyel binaların fonksiyonellik ve sağlamlık gibi önceliklerden dolayı doğası gereği hantal ve ağır yapısını hafifletmek ve cepheye fonksiyonellik kazandırmak için birbirini tamamlayan iki çözüm tasarıma eklendi; Çift cepheli bir sistem: ilk cephede bodrum kat bölümünde binanın ağırlığına vurgu için brüt beton (ahşap baskı kalıp yerinde dökme) kullanılırken, üst bölümde hafifliğe vurgu yapmak için giydirme cam ve geniş aktinyum doğramalar ile kompozit panel kullanıldı. İkinci cephe ise ısı ve ışık geçirgenliğini kontrol edecek şekilde delikli bükme sac olarak belirlendi. Zemin kattaki çekmeler: Arazinin köşesine yerleştirilmiş olan idari kısmın öne ve yana bakan ana cephelerinde 3 metrelik çekmeler yapılarak, hem zeminde bir çıkma saçak oluşturularak binayı görsel olarak hafifleten bir etki yaratıldı, hem de asma katta iki cephe arasında yarı açık bir sosyal mekan oluşturuldu. Delikli bükme saçtan oluşan ikinci cephe, geometrisi ve yarı geçirgen özelliği ile gün içinde ışığı farklı açılarla kırarak içeride kullanıcılarına daha dinamik ve ısı konforlu bir mekan sunarken, aynı zamanda dışarıdan da cepheye derinlik kazandırmak suretiyle yapının algısını çeşitlendirmiş oldu. Binanın diğer bir özelliği ise bulunduğu eğimli araziyle etkileşimli şekilde tasarlanmış olması. Hem  fabrikanın fonksiyonları ve cephesi, hem de arazi bu etkileşim sonucunda birbirlerine tasarım girdileri oluşturularak dış mekanların ve çevresinin de fabrikanın bir uzantısı olarak bir bütün içinde algılanması amaçlandı.

Girişte ve showroom katında olan büyük armatürler ile aynı konsepti sağlamak için özel LED difüzörü seçildi. 3 sıra MT60 AD 3014 KILIF MIDDLE POWER LED bulunan sabit voltaj 12V PCB kullanıldı. Toshiba LED ve Mean Well driver’ı kullanılarak  3000K olarak seçilen ışık rengi istenilen aydınlatmayı sağladı ve  120 derecelik açı ile konumlandırıldı.  Kumaş rengi sergilemek için kullanılacağından tüm renklerin aynı oranda gözükmesi için aynı pcb üzerinde 3000K ve 6500K LED’ler kullanılarak doğal ışık elde edildi.  24V sabit voltaj ile çalışan PCB üzerinde 2835 KILIF MIDDLE POWER LED serisi  Samsung LED markası ile pekiştirildi. Cansız mankenlerin üzerindeki objelerin FOCUS aydınlatması için ray tipi armatürler kullanıldı.  Showroom dolaplarının içindeki kumaşların endirekt olarak homojen aydınlatılması için geniş açılı bir şekilde lenssiz 2 renk LED kullanılmıştır. Bahçe aydınlatmasında 5630 kılıf LED bulunan PCB OSRAM LED’leri geniş açı ve homojen bir aydınlatma sağladı. 2 farklı boyu kullanılan ve uzaktan kumandalı Bolart’lar çimlere ve bulunduğu ağaçlara ışık yayıyor.

Untitled-3

Proje Kimliği
İşveren
Proje Yönetimi
Mimari Tasarım
Mimari Tasarım ekibi Studioka, Kerem Akın, Esin Esen, Nina Handelman, Özben Saygun
Aydınlatma Tasarımı Elco LED Solutions
Kullanılan Ürünler Elco LED,Eren Aydınlatma Özel Tasarım, Philips, Artemide, Lightwork, Lightyears, Foscarini

Yorumlar