Arama

KAPAT
PROJELER

100 Yılın Sihirli Dokunuşu

Ana Sayfa PROJELER 100 Yılın Sihirli Dokunuşu
Lightworld

09.03.2018

Tarihi Legacy Ottoman Hotel Niki Elektronik ürünleri ile aydınlandı. 1916-1926 yıllarında “Hamidiye Külliyesi” olarak inşa edilen Legacy Ottoman Hotel binası -kentsel tarihi yaklaşık 3000 yıl olan- İstanbul’un tarihi dokusunun en derinden hissedildiği bir lokasyonda bulunuyor. İlk “Türk Ulusal Mimari” örneği olarak kabul edilen Legacy Ottoman Hotel binası, inşaasından yaklaşık 100 yıl sonra Niki Elektronik tarafından aydınlatıldı. Aydınlatma tasarımı, tarihi binanın dokusuna zarar vermeyecek, görüntüsünü ve güzelliğini bir kez daha ortaya çıkaracak şekilde titizlikle düşünülerek, en uygun renk sıcaklığı ile gerçekleştirildi. Uygun ışık kaynakları, aydınlatma armatürlerinin yerleri ve tipleri belirlenerek, aydınlatma projesi bu kapsamda oluşturuldu.

Böylelikle ışığın görkemi tüm yüzey elemanlarına yansıtılarak; duyulara hitap eden, çevreye rahatsızlık vermeyen büyülü bir atmosfer yaratıldı. Tarihi binaların aydınlatılması özel uzmanlık ve hassasiyet gerektiren bir konudur. Yapının yüzey formu, malzemesi ve renginin analizi, doğru aydınlatma uygulamasının ilk adımıdır. Aydınlatma ile yapının formu, detayları genel anlamda mimari karakteri doğru yansıtılmalıdır. Bunun için yapı günışığı altında gözlenmeli, en çarpıcı gündüz görüntüsünün nasıl bir ışık altında oluştuğu belirlenmelidir. Aydınlatma yapılacak yüzeyin rengi de çok önemlidir. Seçilen ışık kaynağının rengi yüzeyin rengine ne kadar uygunsa sonuç da o kadar başarılı olmaktadır. Bilindiği gibi, ışık kaynaklarının ürettikleri ışığın rengi birbirinden farklıdır. Dolayısıyla yüzey rengine hangi ışık rengi uygunsa o rengi sağlayabilecek kaynaklar seçilmelidir.

Legacy Ottoman Hotel binasında tarihi ve kültürel bir değere sahip olan görsel dokunun enerji tasarrufu çerçevesinde gözler önüne serilmesi sağlandı. Projede Niki Elektronik’in N2100-150-2000K-L120 kod’lu ürünleri kullanıldı. Aydınlatma projesi, Legacy Ottoman Hotel binasının tarihi dokusunun ön plana çıkması, daha dikkat çekici bir görüntüye kavuşması amacını taşıyordu. Niki Elektronik tarafından yapılan uygulamada 08-17 OCAK 2014 tarihlerinde 1 haftalık bir çalışma ile son derece başarılı sonuçlar elde edildi. Özel lens açıları  ve renk sıcaklığı kullanıldı. Otel yetkililerinin düşündükleri ve hayal ettikleri bir aydınlatma yaratılmış oldu. Tarihi bir yapının görselliği ön plana çıkarıldı. Enerji tasarrufu sağlandı.Proje Kimliği
İşveren Legacy Ottoman
Proje Yönetimi
Mimari Tasarım
Mimari Tasarım ekibi
Aydınlatma Tasarımı Niki Elektronik A.Ş.
Kullanılan Ürünler N2100-150-2000K-L120 kodlu ürünler

Yorumlar